Wydarzenia

Ostatni film Andrzeja Wajdy w kinie Jean Eustache w Pessac!

W ramach 27. edycji festiwalu filmów historycznych, w kinie Jean Eustache w Pessac, w poniedziałek 14. listopada o 20.15 będą Państwo mogli obejrzeć ostatni film Andrzeja Wajdy, Powidoki, polski kandydat do Oscara!

„Powidoki”, ostatni film zmarłego w niedzielę Andrzeja Wajdy, to – jak czytamy w zapowiedzi – opowieść o tym, „jak komunistyczna władza niszczyła niepokornego człowieka”: wybitnego artystę, który sprzeciwił się doktrynie socrealizmu.
Akcja filmu rozgrywa się w latach 1948-1952. Bohaterem jest malarz Władysław Strzemiński (1893-1952), pionier awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX w., teoretyk sztuki, pedagog w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP im. Strzemińskiego).
Nie pozwalając, by polityka wkraczała do jego twórczości, Strzemiński realizował własną drogę artystyczną, niezgodną z wytycznymi PZPR: „właściwy tor w sztuce to opisywać historyczny wysiłek narodu pod kierownictwem partii oraz istotę socjalistycznych przeobrażeń społecznych i cywilizacyjnych”.

O filmie
Kino Jean Eustache

Program

 

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *